home
PROPULS SOLAR s.r.o. - Česky  PROPULS SOLAR s.r.o. - English  PROPULS SOLAR s.r.o. - Deutsch  PROPULS SOLAR s.r.o. - Hrvatski  PROPULS SOLAR s.r.o. - Français  PROPULS SOLAR s.r.o. - Espanol  PROPULS SOLAR s.r.o. - Italiano  PROPULS SOLAR s.r.o. - Russian  PROPULS SOLAR s.r.o. - Polski    |   mapa webu    |   úvod    |   poptávkový formulář
O nás Reference Kontakty Poptávkový formulář Tlačítková lišta


Blog:

Nová Zelená úsporám před spuštěním
19.04.2013

Krátký článek o boji s politiky, nových dotacích a českém hyenismu.

V minulém příspěvku jsme uvedli svízelnou situaci kolem vznikajícího nástupnického dotačního programu Zelená úsporám. Situace se za půl roku změnila a to především, díky úsilí asociací zaštiťujících jednotlivé oblasti zdrojové části dotačního programu.

Politické tlaky rychle zveřejnit nový dotační program měly za následek totální zastavení trhu s obnovotelnými zdroji tepla na českém trhu. Zbrklé oznámení přišlo na konci listopadu 2012. Po té, co se čeští výrobci ohridili, byli dokonce napadáni za nepochopení situace. Jak se však ukázalo, dotační program byl představen v době, kdy ministerstvo Životního prostředí nemělo v ruce vůbec nic, natož pak nějaké zajištěné peníze pro financování tohoto dotačního programu.

Zajímavý byl i vývoj názvu programu. Dotační program si tak po původním označení Zelená úsporám, mezinázvu "Šetři" ponese jméno Nová zelená úsporám. Patrně si nahoře uvědomili, že zavedenou značku nemá smysl měnit, škoda jen, že si tuto skutečnost neuvědomují při změnách lidského aparátu administračního Státního Fondu Životního Prostředí (SFŽP) a zavedenou sestavu pravidelně rozpráší.

Asociacím včetně naší společnosti (účastnili jsme se všech důležitých a nelehkých jednání se SFŽP) se podařilo prosadit zařazení obnovitelných zdrojů tepla (OZT) do dotovatelné zdrojové části programu. Momentálně pokračují jednání, které řeší technické nastavení dotačního programu. Zdá se, že vše povede ke kladnému konci.

Trh s emisními povolenkami, které jsou finančním zdrojem Nové zelené, v tomto týdnu zkrachoval, po té co evropský parlament neschválil stažení 900 mil emisních povolenek z trhu, aby tak zvýšil cenu za 1t CO2. Pevně věříme, že tak dostojí svých slov ministerstvo financí, které se zavázalo v případě výpadku příjmu z emisních povolenek, tento výpadek nahradit jinými zdroji.

Hyenismus po česku zafungoval i v tomto případě. Existence skoro jistých podmínek nastavení dotačního programu vede jisté společnosti k uspořádání několika přednášek, kde se bude zveřejňovat jak je program nastaven a konečné dotační podmínky. Co je velmi zajímavou skutečností je fakt, že za tyto informace, které na SFŽP získají zadarmo vybírají neuvěřitelných 1 600 Kč za osobu, která se těchto seancí zúčastní! Dobře se informujte na firmy, které chtějí na těchto informacích vydělat a je jenom na Vás, jestli s nimi budete chtít spolupracovat. Bohužel se těchto vyděračských přednášek účastní i zástupci předních českých firem, které nebyli součásti vyjednávacích týmů.

Závěrem bychom chtěli všem věrným zákazníkům poděkovat za důvěru, kterou v naše české výrobky projevili ve velmi těžkém období. Tato skutečnost nás zavazuje i do dalších let k tomu, že se vyplatí bojovat za kvalitní obnovitelné zdroje tepla a v neposlední řadě za české solární kolektory SUNTIME!

Jsme tu pro Vás, Váš solární tým PROPULS SOLAR

Zobrazit komentáře
Nový komentář
Jméno*
E-mail*
Příspěvek*
Kontrolní kód:* Kontrolní kódZelená úsporám II - nebude!!
02.10.2012

Ve středu 26.9.2012 poslanecká sněmovna neschválila pozměňovací návrh A, který do textu schvalovaného zákona o obchodování s emisními povolenkami zařazoval podporu lokálních zdrojů tepla z OZE. Byla to šance jak Vám (investorům), kteří žijete ve svých domech, mohla být částečně kryta investice do ekologických zdrojů vytápění, tedy Zelená úsporám s číslovkou 2.

Bohužel v textu zákona prošly pouze původní návrhy (čtěte pozorně) tedy, podpora zateplování, podpora rekonstrukcí sítí CZT, příjem státního rozpočtu a příjem rozpočtu MPO. Nic více, nicméně.

Pokud se zaměříme na příjem státního rozpočtu, bude to celá polovina z vybraných peněz za emisní povolenky, co se týče MPO, bude to 30% v začátku (rok 2013) až konečných 40% na konci období (rok 2020). Nikde není přesně specifikováno, na co tyto peníze MPO využije (pouze obecné teze o výzkumu a vývoji). Vůbec nejkontroverznější je financování rekonstrukce sítí (soustav) CZT. Většina tepláren není v českých rukách, takže tyto peníze se velkoryse dají zahraničním provozovatelům na rekonstrukci jejich majetku (20 let se nedělo nic). Patrně zde zafungovala lobby pana Mirka Topolánka, který je předsedou teplárenského sdružení - každý víme, o koho jde.

Poslední kapitolou je sám pan ministr životního prostředí Chalupa, který hlasoval proti pozměňovacímu návrhu na podporu lokálních OZE na výrobu tepla. Ano, je to "náš" ministr, jiného nemáme! Jeho strach z podpory komerční výstavby lokálních kotelen na štěpku v kontextu malých, ale komerčních projektů. Zde panu ministrovy vadí podpora komerce, ale u CZT nikoliv, to je opravdu zajímavé. Pan ministr propásl body před volbami, kdy mohl zabojovat za drobné investory a podpořit tak zlepšení ovzduší v malých obcích. Místo toho podlehl velkému zateplovacímu a teplárenskému lobby.

V médiích se okamžitě objevily zprávy typu:dotační program Zelená úsporám bude pokračovat. Jenže plány pana ministra jsou nejprve v podpoře zateplení veřejných budov, které nebyly uspokojeny ze Zelené úsporám (4-6 mld Kč)teprve potom ve snížení energetické náročnosti dalších budov. Pokud však zateplení nebude provázet výměna zdrojů na tuhá paliva, povede zateplení paradoxně k lokálnímu zhoršení kvality ovzduší. Obecné teze a ústní závazky pana ministra jsou k ničemu, a pokud nebudou v zákoně, nejsou právně závazné - kdo by dnes věřil prolhaným politikům.

Jaký vliv bude mít přísun peněz z prodeje emisních povolenek na zaměstnanost v ČR? Pramalou nebo spíše minimální. Velké stavební firmy zaměstnávají na polystyrenové fasády Ukrajince, Poláky a Rumuny, rekonstrukce sítí CZT budou ušity na zahraniční společnosti, kterým tyto soustavy patří, takže opět s minimálním dopadem na zlepšení zaměstnanosti v ČR.

Program Zelená úsporám, vynaložil z celkem cca 20 mld. Kč pouze desetinu tedy 2 mld Kč na lokální podporu výroby tepla z OZE a vytvořil tak investice v celkové výši 5,5 mld Kč! 32 000 českých firem mohlo vyprodukovat 100 000 stabilních pracovních míst. Dnes se ví, že tato podpora v dnešní době působí příznivě na ekonomiku v celém regionu. O to více zarážející je fakt, že naše vláda nechce podpořit náš průmysl, ale stále více podléhá tlaku velkých zahraničních společností! Další díra, kterou tečou naše finanční zdroje ven z republiky, byla schválena ve výše zmíněném zákoně minulý týden!!

Držme se!

 

Zobrazit komentáře
Nový komentář
Jméno*
E-mail*
Příspěvek*
Kontrolní kód:* Kontrolní kódDotace po česku........?!?!?
29.02.2012
Dotace po česku........?!?!?

Jak je již poslední dobou zvykem, funguje naše koncepce podpory úspor energií nebo využití obnovitelných zdrojů po svém. Není tomu ani měsíc, kdy se s velkou pompézností rozjela akce na podporu kotlů na uhlí s cílem ozdravit ovzduší na Ostravsku. Nejen, že dotace vzbuzuje v zahraničí přinejmenším úsměv na rtech, ale i vůči lidem, kteří do tohoto programu vstoupili, se stát nezachoval zrovna férově. Po vyčerpání dotace na cca. 300 "ekologických" kotlů na uhlí za asi 2 hodiny, se hned tentýž den objevila zpráva o zvýšení daně z uhlí. Úspěšní, patrně ještě šťastní žadatelé, si na sebe ušili bič. Nejenže se ovzduší touto dotací nezlepší, takže se lidem bude dýchat stále stejně těžce, ale zároveň si budou muset lidé utáhnout opasek, aby mohli v novém „ekologickém“ zdroji topit. Nechává mě naprosto chladným fakt, že český člověk opět na něco přijde, aby ušetřil a pokud je to za státní peníze, tak se bude snažit ještě více. Uvidíme, jaký efekt bude mít na moderní uhelné kotle česká flexa a svářečka z hoby-centra a jakých překvapení se dočkáme za pár let, kdy se kotle po česku „vytuní“ a budou opět schopny spalovat vše, co spálit lze.

Je dobré připomenout, že z dotačního titulu nebylo možné podpořit jiné a daleko čistější zdroje. Zaměření bylo pouze na spalování uhlí! Že by to byl námět pro reportéry ČT, aby se zjistilo, kdo stojí v pozadí? Možná by stačilo projít žádosti a zjistit, který z výrobců uhelných kotlů byl na tento program nejlépe připraven a díky tomu získal nejvíce zakázek.

 

Otázka na závěr: Kdy se český politik poučí z předchozího neúspěchu a začne konečně myslet…..?

Zobrazit komentáře
Autor: ekoagent 29.02.2012 13:42

Jojo, tohle je fakt dobrý. Držím nám všem palce.....:-)


Nový komentář
Jméno*
E-mail*
Příspěvek*
Kontrolní kód:* Kontrolní kódAlternativy nabývají na významu
29.11.2011

Není dne abychom neslyšeli zprávy o růstu cen. Letošní rok je naprosto zlomový, neboť je posledním, kdy bude platit snížená sazba DPH, kam spadá i cena tepla. Zemní plyn se stává díky ceně naprosto luxusní záležitostí a není pro každého. Distributoři se letos postarali o zhruba 30% nárůst ceny za zemní plyn. Elektřina nezůstává pozadu a zdražuje prakticky nepřetržitě i několikrát za rok.

Média nás masírují, že je to kvůli obnovitelným zdrojům, ale tento výklad není správný a hází do stejného pytle všechny obnovitelné zdroje. Za současný stav může převážně fotovoltaika, která vysává díky špatné legislativě, ze státního rozpočtu 12 mld. Kč ročně. Fototermika (přeměna slunečního záření na teplo) nedostává ze státního rozpočtu nic a to i přes to, že je o cca 40% účinnější, než fotovoltaika. V praxi to znamená, že zabere o 40% menší plochu na střeše Vašeho domu.

Investice do solárního systému pro ohřev teplé vody, vytápění se vyplatí. Buďte nezávislí již dnes a fixujte si část své spotřeby na desítky let. Investice je lepší, než ukládat peníze do státních dluhopisů, nebo je nechat ležet v bance za minimální úrok!

 

Zobrazit komentáře
Nový komentář
Jméno*
E-mail*
Příspěvek*
Kontrolní kód:* Kontrolní kódEnergie a budoucnost vývoje cen v Evropě
15.07.2011

Vývoj na poli energií se dramaticky mění, bohužel pro koncového zákazníka k horšímu. Po oznámení spolkové vlády v Německu o odklonění se od jaderného programu (bude mít za následek zdražení elektřiny od roku 2012 v celé Evropě), přichází další rána v podobě zdražení plynu od ruské společnosti Gazprom! Celý článek si můžete přečíst zde.
Následky se dotknou prakticky všech, jak koncových odběratelů v rodinných a bytových domech, tak firemního sektoru.

Zobrazit komentáře
Nový komentář
Jméno*
E-mail*
Příspěvek*
Kontrolní kód:* Kontrolní kód

© 2013 PROPULS SOLAR s.r.o., S.K. Neumanna 2793, 530 02 Pardubice  |  tel. +420 775 770 697,   |  propuls@propuls.cz  |  admin