home
PROPULS SOLAR s.r.o. - Česky  PROPULS SOLAR s.r.o. - English  PROPULS SOLAR s.r.o. - Deutsch  PROPULS SOLAR s.r.o. - Hrvatski  PROPULS SOLAR s.r.o. - Français  PROPULS SOLAR s.r.o. - Espanol  PROPULS SOLAR s.r.o. - Italiano  PROPULS SOLAR s.r.o. - Russian  PROPULS SOLAR s.r.o. - Polski    |   mapa webu    |   úvod    |   poptávkový formulář
O nás Reference Kontakty Poptávkový formulář Tlačítková lišta


Nejčastější otázky a odpovědi:

1. K čemu můžu solární systém použít?

Obecně všude tam, kde potřebujete ohřívat teplou vodu, temperovat objekty, získat levné teplo na topení pro přechodové měsíce. Jednoduše lze také říci, že všude tam, kde chcete snížit náklady za energie.

2. Má solární systém v podmínkách ČR smysl?

Ano, pokud je solární systém správně navržen, má ekonomickou návratnost, což znamená, že to smysl má. Je však zapotřebí použít kvalitní vysoceselektivní kolektory.
Pokud uvažujete o solární energii, je dobré přemýšlet o ní již při návrhu Vašeho nového domu nebo rekonstrukci staré otopné soustavy, neboť pokud je topná soustava navržena s ohledem na solární systém, má jeho instalace smysl vždy! Naše solární systémy navrhujeme tak, abyste měli ekonomickou návratnost vždy. Pokud ekonomická studie neprokáže vhodnost solárního systému pro Vaši nemovitost, raději Vám tuto investici rozmluvíme. Jedná se hlavně o staré nezateplené domy se samotížnou otopnou sosutavou, kde by investice do solárního systému byla ohromná a efekt minimální.
Pro samotný ohřev teplé vody (TV) je solární systém vhodný opravdu všude a to i ve starých domech, neboť spojení ohřevu TV se solárním systémem je takřka ideální. Jakékoliv solární teplo předehřeje studenou vodu v bojleru, nebo v měsících duben až září skoro 100% ohřeje na požadovanou teplotu. Každodenní spotřeba TV pak snižuje teplotu v solárních kolektorech, čímž roste jejich účinnost. Díky vyšší účinnosti je pak investice do solárního systému zaplacena dříve.

3. Jsou lepší ploché kolektory, nebo vakuové trubicové?

Poměrně častá otázka, která obvykle končí špatným rozhodnutím investora a zklamáním z využití solárního záření.
Kvalitní vakuové kolektory by měli mít lepší parametry hlavně v zimních měsících. Je nutné se ale podívat kolik solárního záření připadá na zimní měsíce. Je to cca. 15% z celoročního solárního zisku. Kvalitní trubicový kolektor stojí několikanásobně více než kolektor plochý, proto je nutné ekonomiku posuzovat s ohledem na tento fakt. Argument, který je prodejcem vakuového kolektoru většinou zatajen je ten, že pokud trubicový kolektor zapadne sněhem, nevyrobí prakticky žádné teplo! A jsme u paradoxu, kdy pořizujeme drahý solární systém, který by měl být lepší, ale očekávání není splňeno, neboť nekolik dní v roce nevyrobí tento systém nic! Ploché kolektory mají malou ztrátu emisivitou cca. 4%, ktrerá stačí k tomu, aby se na čelním skle bytvořil vodní mikrofilm a sníh okamžitě sjede dolů. Tady pozor na výběr plochého kolektoru, který nesmí mít na spodní hraně skla jakýkoliv zasklívací profil. Tento profil omezuje sjíždění sněhu. Kolektory SUNTIME nemají na spodní straně skla žádnou hranu ani profil, proto jsou velmi vhodné pro celoroční použití.
Na tomto místě je dobré varovat před levným asijským dovozem vakuových kolektorů, kde je sice dobrá nákupní cena, ale kolektory nedosahují ani parametry průměrných plochých kolektorů. Investice do ostatního zařízení však zůstává, takže malá úspora na kolektorech má fatální dopad na ekonomiku provozu, resp. na návratnost investice.

Pro srovnání jakéhokoliv kolektoru (plochého nebo trubicového) s kolektorem SUNTIME, jsme připravili jednoduchou porovnávací tabulku v programu excel ke stažení zde.
Tato jednoduchá pomůcka Vám pomůže v orientaci a porovnání solárních kolektorů. Vyplňujte žlutě vybarvené buňky. Potřebujete znát pouze optickou účinnost a ztrátové součinitele a1 a a2 konkurenčního kolektoru (pozor data si ověřete z originálního certifikátu ze zkušebny). Data z laboratoře pro kolektor SUNTIME jsou již zadány. V případě nejasností pište na mail: propuls@propuls.cz

4. Co mi solární systém přinese?

Solární systémy Suntime přinášejí v první řadě úsporu primárních zdrojů energie (elektřina, plyn). S úsporou energií samozřejmě ušetříte nemalé finanční prostředky. Navrhujeme pouze takové solární systémy, které mají ekonomickou návratnost tzn., že i bez jakékoliv podpory (dotace) mají reálnou návratnost vložených finančních prostředků. Slunce je jediným zdrojem energie, který nestojí nic! Má pouze tu nevýhodu, že pokud chceme využít tohoto levného zdroje, musíme je nejprve zainvestovat za relativně vyšší pořizovací cenu. Ovšem od okamžiku pořízení se solární systém splácí. Návratnost vložených investic je rychlejší, než životnost systému, tzn. že po zaplacení již solární systém pouze vydělává. V souvislosti s rostoucími cenami všech energií je tato návratnost rok od roku rychlejší.

5. Solární systém a odjezd na letní dovolenou?

Základní velmi častá otázka lidí zajímajících se o solární systémy. Odpověď je velmi jednoduchá:“ nic se neděje“. Můžete bez problému odjet. Solární systém je vybaven expanzní nádrží příslušné dimenze. Při nabití zásobníku na maximální teplotu, solární regulace vypne oběhové čerpadlo primárního okruhu. Solární kolektory pak nejsou nijak chlazeny a proto jejich teplota velmi rychle roste - tomuto stavu se odborně říká stagnace. V letních měsících dosahuje teplota až na hranici bodu varu, která je pro teplonosnou kapalinu kolem 150°C při tlaku 6,0 bar. Jakmile teplota v kolektorech dosáhne bodu varu, nastává var kapaliny, která se tak změní v páru a zvýšený tlak páry vytlačí přebytečnou kapalinu do expanzní nádrže. Pokud je expanzní nádrž dobře nadimenzována, nezvýší se tlak v primárním okruhu nad hodnotu 6 bar, což je hodnota pojišťovacího ventilu (povinný bezpečnostní prvek), který je osazen v čerpadlové skupině. Po ochlazení kolektorů pod bod varu (pokles teploty a tlaku) dojde k opětovné kondenzaci páry a tím k opětovné možnosti spustit oběhové čerpadlo primárního okruhu. Vše se děje automaticky díky programu v solární regulaci. Nutnou součástí solárního systému je tzv. permanentní odplyňovač, který je součástí čerpadlové skupiny. Při vypaření média může dojít k uvolnění zbytkového vzduchu, který je rozpuštěn v teplonosném médiu při plnění solárního systému a právě odplyňovač zajistí bezproblémový a bezpečný provoz solárního systému. Nutné je však vždy použít tzv. svoustoupačkovou čerpadlovou skupinu s tímto odplyňovačem. Velmi častou chybou je použití levnější jednostoupačkové čerpadlové skupiny a instalace automatického odvzdušňovacího ventilu na výstupu z kolektorů. Jelikož kolektory Suntime dosahuji právě při stagnaci hodnot až 203°C, není možné použít automatických odvzdušňovacích ventilů, neboť tyto extrémní hodnoty nevydrží.

6. Nemá solární systém zbytečně velký zásobník?

Tradiční otázka, na kterou je jednoznačná odpověď. Jelikož je solární záření v průběhu roku a i v průběhu dne nestejnoměrná oblačnost) je nutné použít akumulátor energie. U solárních systémů to je zásobník např. na teplou vodu. Jestliže jste doteď ve Vaší domácnosti ohřívali teplou vodu v bojleru o objemu 160 l (odpovídá 4-5 osobám), budete pro solární systém potřebovat objem 300 l. Jde hlavně o to, že pro Vaši spotřebu je ekonomický počet kolektorů 3 ks Suntime 2.1, nebo Suntime 1.2. Pro každý kolektor potřebujeme akumulační prostor o objemu 100 l, takže pro 3 kolektory je to objem 300 l. Akumulace je tzv. dvou až třídenní, tzn. že když jeden den svítí slunce, vytvoříme si zásobu na 2 až 3 dny ve kterých slunce nesvítí tak intenzivně. Tím je zaručeno maximální využití solární energie pro Vaši domáctnost.

7. Kolik solární systém stojí?

Nelze předem přesně říci, kolik bude Váš solární systém stát, bez zaslání důležitých dat pro správný návrh solárního systému. Ke každé zakázce přistupujeme individuálně a navrhujeme ekonomicky nejlepší variantu pro každého investora. Pro správný ekonomický návrh potřebujeme vyplnit náš poptávkový formulář, který naleznete (zde).
Po vyplnění Vám v nejkratším možném termínu zašleme vypracovanou cenovou nabídku přesně na míru pro Vaše potřeby a ekonomickou analýzu návratnosti vložených investic. Vše samozřejmě ZDARMA!
Poptávkový formulář vyplňujte svědomitě, čímž podstatně urychlíte zpracování kompletní nabídky pro Vás.
Cenové nabídky akčních setů solárních systémů Suntime ECO naleznete v sekci ke stažení.

Další otázky a detaily k solárním systémům Suntime?

Firma PROPULS SOLAR s.r.o. disponuje velkým počtem odborníků v dané oblasti. V případě jakýchkoliv dotazů či nejasností k solárním systémům Suntime nás neváhejte kontaktovat. Vždy u nás najdete vstřícnost a hlavně konkrétní odpovědi na Vaše otázky.
Těšíme se na Vaše dotazy (kontakty zde).
© 2013 PROPULS SOLAR s.r.o., S.K. Neumanna 2793, 530 02 Pardubice  |  tel. +420 775 770 697,   |  propuls@propuls.cz  |  admin